Okulokoherentā tomogrāfija (OCT)
09.11.2021

Domājot par pakalpojumu pieejamību un kvalitāti mūsu pacientiem, šajā epidemioloģiski sarežģītajā laikā, un ņemot vērā to, ka arvien vairāk mūsu ikdiena ir saistīta ar viedierīcēm un acu noslogojumu, no š.g. 1.decembra “Madonas slimnīca” varēs veikt mūsdienīgu padziļinātu acs izmeklēšanu - optisko okulokoherento tomogrāfiju (OCT).

(OCT) ir diagnostikas iekārta, ar kuras palīdzību iespējams atklāt acu saslimšanas ļoti agrīnās to attīstības stadijās. Nereti veicot izmeklējumu ar OCT, pacientam, kuram šķietami nav sūdzību par redzes un acu veselību, tiek atklāta slimība. Bieži vien tieši efektīva ārstēšana saslimšanas sākumstadijā veicina visaugstāko sagaidāmo un iegūstamo rezultātu.

OCT palīdz analizēt tīklenes virsmas īpatnības, tāpat tīklenes mikroarhitektūru – nervu šķiedru slāni, ganglionāro un fotoreceptoro šūnu slāni, savukārt acs priekšējās daļās var izvērtēt radzeni, varavīksneni, lēcu un acs priekšējās kameras kaktu. Struktūras var analizēt kvantitatīvi, tādēl OCT izmanto arī, lai sekotu slimības progresēšanai un ārstēšanas efektivitātei.

Pateicoties tam, ka diagnostikas iekārta ļauj iegūt attēlus ar nepaplašinātu vai nedaudz paplašinātu zīlīti, procedūra ir ātra un nesāpīga, ir iespēja veikt acs izvērtējumu diabēta, glaukomas, neiroloģiskiem, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem, bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Izmeklējums ir ātrs, drošs, ērts un pacientam nekaitīgs. Iegūtie skenējumi, attēli un izmeklējumi ir pieejami uzreiz. Veicot izmeklējumus atkārtoti, tos ir iespējams salīdzināt dinamikā. Iekārta ir unikāla ar to, ka attēlu veido lāzerstars. Līdz ar to metode ir komfortabla gan pacientam, gan ārstam, jo acis izmeklējuma laika netiek apžilbinātas. Automātiska atkārtotas skenēšanas funkcija un acs izsekošanas funkcija izmeklējuma laikā pielāgojas acs stāvokļa izmaiņām un kustībām, šis ir ļoti svarīgs aspekts pacientiem ar vāju redzi vai sliktu skata fiksāciju.

Izvērtējot nepieciešamību, lai veiktu OCT, var tikt iepilināti acs zīlīti paplašinošie medikamenti – acu pilieni. Pēc tam, kad acīs iepilināti pilieni, redzes asums var samazināties līdz pat 3 stundām, tāpēc jau savlaicīgi ir jārēķinās, ka šajā laikā var būt apgrūtināta redzes funkcija, kas varētu radīt ierobežojumus, vadot automašīnu, strādājot ar datoru vai darot jebko citu, kur ir nepieciešama tuvredzība.

OCT diagnostikas priekšrocības:
  • Izmeklējums ir ātrs;
  • Nav invazīvs, netiek lietotas kontrastvielas;
  • Attēliem ir ļoti augsta izšķirtspēja;
  • Ļauj iegūt redzes nerva un tīklenes attēlus vienlaicīgi, centrā un perifērijā;
  • Ļauj iegūt attēlus ar nepaplašinātu vai nedaudz paplašinātu zīlīti;
  • Netiek apžilbinātas acis, gaismas zibsnis ir ievērojami mazāks, ārstam un pacientam daudz komfortablāks;
  • Automātiska atkārtotas skenēšanas funkcija un acs izsekošanas funkcija, kas izmeklējuma laikā pielāgojas acs stāvokļa izmaiņām un kustībam – tas ir ļoti svarīgi pacientiem ar vāju redzi vai sliktu skata fiksāciju;
  • Ar šo aparātu var veikt izmeklējumus arī tad, ja acs optiskā vide ir apduļķota (piemēram, kataraktas gadījumā);
  • OCT izmeklējums ļauj diagnosticēt slimības agrīnā to attīstības stadijā un uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

OCT izmeklējums veicams:

• Pacientam, kuram grūti koriģējas redze ar brillēm vai lēcām;
  • Diabēta pacientam - ar OCT palīdzību var konstatēt agrīnas diabētiskās izmaiņas tīklenē pat gadījumos, kad pacientam nav konstatēti redzes traucējumi un oftalmoskopiskā aina ir normas robežās;
  • Pacientam ar augstas pakāpes tuvredzību vai tālredzību, jo bieži vien šādos gadījumos tiek konstatētas redzes nerva un tīklenes īpatnības;
  • Pacientam ar ambliopiju, lai precizētu iedzimta defekta (tīklenes, dzīslenes vai redzes nerva) struktūru un apjomu;
  • Pacientam ar redzes nerva un/vai tīklenes izmaiņām;
  • Vecāka gadagājuma pacientam;
  • Neiroloģiskas saslimšanas pacientam;
  • Pacientiem ar išēmiskiem bojājumiem (stenokardijas pacientiem, stentētiem pacientiem);
  • Ja pacientam ir zems hemoglobīna līmenis;
  • Ja pacientam ir tendence uz paaugstinātu asinsspiedienu;
  • Onkoloģiskiem pacientiem

• OCT izmeklējums “Madonas slimnīcā” būs pieejams tikai pēc oftalmologa konsultācijas, kuras laikā arī ārsts izvērtēs OCT nepieciešamību.

OCT izmeklējums ir maksas pakalpojums:  vienai acij -18 euro, abām acīm -30 euro.

Pieteikšanās oftalmologa konsultācijai, zvanot uz Madonas slimnīcas Ambulatorās nodaļas reģistratūru pa tālruni 64860586.