Madonas novada pašvaldības SIA "Madonas slimnīca"


Reģistrācijas Nr. 40003356507, Rūpniecības iela 38,
Madona, LV-4801,
Latvija

Tālrunis:+371 64807046,
Reģistratūra:+371 64860586,
slimnica@madonasslimnica.lv
 
 

Aktualitātes

GISTAR pētījums Madonas novadā
01.08.2017


 Šī gada 1.augustā MNP SIA "Madonas slimnīcas" telpās Rūpniecības ielā 38, Madonā,  darbu uzsāks gremošanas slimību profilakses pētījuma GISTAR Madonas reģionālais centrs.  

Vairākas gremošanas sistēmas problēmas (kuņģa un zarnu saslimšanas) vai to priekšvēstnešus iespējams noteikt ar vienkāršu testu palīdzību, izmeklējot vai nu asins, vai arī fēču (vēdera izejas) paraugus. Šo stāvokļu skaitā ir arī kuņģa un zarnu ļaundabīgo audzēju priekšvēstneši.

Latvijas Universitātes pētniekiem sadarbojoties ar daudzām starptautiskām organizācijām, t.sk. Vesela Kuņģa iniciatīvu un Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru (IARC), Latvijā kļuvis iespējams realizēt gremošanas slimību profilakses pētījumu GISTAR, kuram atbalstu paudusi arī  Latvijas Veselības ministrija. Līdz šim pētījums ir veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Dobelē, Saldū un Tukumā. Šī gada aprīlī darbu uzsāka un šobrīd aktīvi turpina Rēzeknes reģionālais pētījumu centrs. Bet no šā gada 1.augusta, sadarbībā ar novada pašvaldību, projekts tiks uzsākts Madonā.

Visiem pētījuma dalībniekiem pēc aptaujas veikšanas tiks veikti testi riska izvērtēšanai. Tiesa, veicamie testi atšķirsies pētījuma dalībnieku starpā, kas tiks iedalīti vienā no divām grupām, un šo grupu starpā izmeklējumu taktika būs atšķirīga. Sekot pētījumā iekļauto cilvēku saslimšanām paredzēts pat 15 gadu periodā pēc visu paredzēto dalībnieku iekļaušanas. Pētījumā paredzēts iekļaut  daudzus tūkstošus 40-64 gadus vecus veselus cilvēkus.

Situācijās, ja sākotnējie sijājošie (skrīninga) izmeklējumi parādīs rezultātu, kas atšķiras no normas, dalībnieki tiks aicināti veikt kuņģa vai zarnu endoskopiskos izmeklējumus. Svarīgi saprast, ka pozitīvs sijājošā izmeklējuma rezultāts nebūt nenozīmē, ka dalībniekam ir bīstama slimība. Savukārt, ja tiks atklāta kuņģa bakteriāla infekcija (helikobaktērija), dalībniekiem tiks piedāvāta bezmaksas ārstēšana.

Uzaicinājumus piedalīties pētījumā attiecīgā mērķa grupa saņems, pētniekiem sadarbojoties ar ģimenes ārstiem. Pētījuma protokols nosaka, ka tajā vienlīdzīgās proporcijās jāiekļauj abu dzimumu pārstāvji. Jāatzīmē, ka šobrīd pētījumā ir iekļauts vairāk sieviešu. Tāpēc īpaši pasākumi paredzēti tieši vīriešu iesaistei.

Ieceri par projekta īstenošanu atbalstījusi Madonas novada pašvaldība. Šobrīd pētījums Madonā tiek plānots līdz 2018.gada 31.martam, taču iedzīvotāju lielākas aktivitātes un pašvaldības atbalsta gadījumā tiks izvērtēta iespēja tā realizāciju turpināt ilgāk.

Pētījuma centra atklāšanas pasākums notiks 18. augustā, ap plkst. 12:00 (laiks vēl tiks precizēts). 


 Inese Veckagane

Latvijas Universitāte

Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts

GISTAR pētījums Administratore

Tālrunis 29189098
      Atpakaļ