Sagatavošanās izmeklējumiem

Kolonoskopija

KOLONOSKOPIJA

Pirms uzsākt sagatavošanos, aptiekā jāiegādājas polietilēnglikols (PEG), piem.FortransPicoprep, Eziclen (recepšu medikamenti).

=         Gatavošanās kolonoskopijai jāveic iepriekšējā dienā pirms izmeklējuma ap plkst. 14:00.

=         Nerekomendē ēst 3-4 stundas pirms uzsāk lietot PEG, bet pirms tam - viegli sagremojamu uzturu (buljons, šķidra zupa). Pirms izmeklējuma nedrīkst lietot sēklas saturošus produktus ( graudu maize, klijas u.c.)

=         Jārēķinās, ka tīrīšanas process aizņems vismaz 12 stundas.

=         Standarta PEG daudzumam jābūt 3 litriem, kurus sagatavo un lieto atbilstoši ražotāja instrukcijām.

=         Vienu stundu pirms uzsāk PEG,jāpārtrauc lietot iekšķīgi lietojamos medikamentus.

=         Ja ikdienā lieto medikamentus asins šķidrināšanai (aspirīns, varfarīns vai citas) jau 5 dienas pirms izmeklējuma tās pārtrauc lietot. Pārtrauc lietot arī dzelzs preparātus.

=         Papildu PEG drīkst dzert tikai nekrāsainus, negāzētus, dzidrus šķidrumus. Nedrīkst dzert sulas, tēju, kafiju.

=         Izmeklējuma dienā no rīta jāiedze personīgi lietojamie  medikamenti ar nelielu ūdens malku, lai norītu tableti, piem.arteriālās hipertensijas ārstēšanai (ja kolonoskopija ir reizē ar gastroskopiju, tabletes dzert nedrīkst).

=         Jāņem vērā, ka ap 10% ūdens uzsūcas, tātad, izdzerot 4 l PEG, uzsūksies 400 ml.

PEG iespējamās blakusparādības: pilnuma sajūta vēderā, slikta dūša, vemšana. Tās parasti saistītas ar lielu izdzertā šķidruma daudzumu relatīvi īsā laikā. No blakusparādībām var izvairīties, dzerot PEG lēnāk.

Kontrindikācijas/ierobežojumi zarnu tīrīšanai ar PEG:

=         smags vispārējais stāvoklis;

=         dekompensēta sirds mazspēja;

=         aizdomas par smagu zarnu sieniņas iekaisumu un/vai bojājumu;

=         zarnu necaurlaidība;

=         nelīdzestīgs pacients.

12 stundas pēc kolonoskopijas  nedrīkst vadīt transporta līdzekļus vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo pēc medikamentu ievadīšanas var rasties miegainība, uzmanības trūkums, samazināta koncentrēšanās spēja. Vēlams pavadonis nokļūšanai mājās.